Co warto wiedzieć na temat drzewek oliwnych?

Jak wyglądają drzewka oliwne?

Są to najczęściej duże krzewy lub niewysokie drzewa, które osiągają rozmiary od 4 do 15 metrów wysokości. Z kolei drzewka oliwne uprawiane w pojemnikach mogą być mniejsze – od 2 do 3 metrów. Niezależnie od gatunku rośliny te charakteryzują się małymi, ale gęstymi koronami oraz krzywym pniem. Pokryte są sękami, naroślami oraz korą o szarawej barwie. Ich ciemnozielone liście na wierzchniej warstwie są skórzaste, a od spodu srebrzysto-zielone i pokryte włoskami.

Warunki potrzebne do rozwoju

Drzewom oliwnym potrzebne jest przede wszystkim słońce. Są w stanie wzrastać nawet w ubogich i kamienistych glebach. Bardzo dobrze czują się także podczas susz ze względu na rozłożysty system korzeniowy. Jeśli chcemy hodować drzewko oliwne w mieszkaniu, to najlepszym ku temu miejscem będzie parapet okna z wystawą południową. Młodą roślinę warto przesadzić do większej doniczki na wiosnę. W momencie, gdy nieco podrośnie, to nie należy tego robić, aby nie uszkodzić korzeni. Zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych.

Podstawy pielęgnacji

Oliwki nie trzeba obficie podlewać, lecz należy unikać sytuacji, w której może dojść do całkowitego przesuszenia podłoża. Najlepsza będzie miękka i odstana woda o temperaturze pokojowej. Drzewka oliwne dobrze znoszą przycinanie, zabiegi tego rodzaju pobudzają je do wytwarzania kolejnych pędów. W ten sposób ładnie zagęszczą się i osiągną pożądany kształt. Sadzonki i nasiona można kupić w sklepach ogrodniczych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *