Fruwające lektury, czyli książki o ptakach

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pięknie wydanych publikacji o zwierzętach. Można zauważyć szczególne zainteresowanie ptakami – zwierzętami, przez które najczęściej to my jesteśmy obserwowani. Teraz mamy szansę przyjrzeć się z bliska tym ciekawym stworzeniom i poznać wiele ciekawych faktów z ich życia.

Noah Strycker, Rzecz o ptakach

W tym roku nakładem wydawnictwa Muza ukazała się publikacja, która uświadamia nam, jak inteligentnymi stworzeniami są ptaki. Jeśli do tej pory myśleliście, że spotykane codziennie gołębie czy sroki nie czują nic poza głodem, macie szansę przekonać się, w jak dużym błędzie byliście. Noah Strycker jest młodym ornitologiem, który w swoim życiu widział ponad 6 tysięcy gatunków ptaków zamieszkujących 7 kontynentów. Wydawcy zapewniają, że dzięki tej książce i ptakom dowiemy się wiele o nas samych.

Bernd Heinrich, Chrapiący ptak i Wieczne życie

Nakładem wydawnictwo Czarne w serii Menażeria ukazały się dwie książki emerytowanego profesora biologii Bernda Heinricha. Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii to powieść autobiograficzna, w której dowiemy się, jak zaczęła się miłość autora do ptaków i innych zwierząt. Z kolei w Wiecznym życiu. O zwierzęcej formie śmierci Heinrich opowiada o tym, jak wygląda śmierć w świecie zwierząt.

Stanisław Łubieński, Dwanaście srok za ogon

W serii Menażeria doczekaliśmy się również publikacji polskiego autora, który z wykształcenia jest ukrainistą i kulturoznawcą, a z pasji ornitologiem. Dowiemy się z tej książki o popularnym na świecie birdwatchingu, czyli pasji polegającej na obserwowaniu ptaków, którą autor przedstawia „od kuchni”.

Helen Macdonald, J jak jastrząb

Kolejna pozycja w serii Menażeria to bardzo intymna książka autorstwa brytyjskiej sokolniczki, poetki, ilustratorki i przyrodniczki, która opisuje proces, jakim jest układanie jastrzębia. Helen została sokolniczką po śmierci ojca, a jej książka to zarówno zmaganie się z ułożeniem jastrzębia, jak i żałobą po stracie bliskiej osoby.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *