Jak interpretować zachowanie kota?

Na pewno zdążyłeś zauważyć, że twój kot ma charakterystyczne zachowania, które często powtarza. Czy wiesz, dlaczego drapie meble, skacze na twoje kostki, ssie rękawy ubrań i się oblizuje? Poznaj interpretacje zachowań twojego kota, by lepiej go zrozumieć i potrafić zaspokajać jego potrzeby.

Dlaczego koty się oblizują?

Jeśli twój kot oblizuje się po tym, jak podsunąłeś mu pod nos jedzenie, które zwykle sam spożywasz, nie oznacza to wcale, że ma na nie ochotę – wręcz przeciwnie. Receptory węchowe znajdują się na całym kocim pysku, a kot, który się oblizuje, chce jak najszybciej pozbyć się zapachu wąchanego przed chwilą pożywienia. Koty oblizują się również wtedy, kiedy stają przed sytuacją nową, która równocześnie je interesuje i przeraża. Podobną reakcją na tego typu sytuacje jest machanie ogonem.

Dlaczego koty drapią meble?

Drapiąc meble, kot znaczy terytorium i ostrzy swoje pazury. To zachowanie leży w naturze kota, który niestety nie jest świadomy tego, że niszczy twoje meble. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie zakup dużego drapaka, po którym kot będzie mógł się wspinać. Innym rozwiązaniem jest podcinanie pazurów specjalnymi nożyczkami dla kotów. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, udaj się do weterynarza, który pokaże ci jak obcinać pazury.

Dlaczego koty skaczą na kostki?

Koty skaczące na kostki i gryzące swojego właściciela to najczęściej te, które zostały szybko odebrane matce. Gdyby kot spędził więcej czasu ze swoją rodziną, wiedziałby, że tego rodzaju ataki są niechcianym zachowaniem. Aby oduczyć go takiego zachowania, staraj się ignorować jego ataki lub zajmować go wtedy inną zabawą.

Dlaczego koty ssą rękawy?

Kiedy kot mości się na twoim brzuchu, możesz zauważyć coś, co nazywa się „mlecznym krokiem”. Kot wygląda wtedy tak, jakby prał, a zachowanie to wyniósł z dzieciństwa, gdyż w te sposób stymulował dopływ mleka matki. Koty, które ssą ubranie właściciela, to takie, które zbyt wcześnie rozdzielono z matką. Aby zapobiec tym sytuacjom, odkładaj kota, gdy zaczyna ssać lub zastępuj rękaw poduszką.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *