Jak dobrze pielęgnować ogród?

Wybranie odpowiedniego stylu i założenie ogrodu to jedno, a jego utrzymanie, to rzecz zupełnie inna. Można śmiało powiedzieć, że to niekończąca się praca, ale taka, która daje niesamowitą satysfakcję. W ogrodzie tak naprawdę co chwilę jest coś do zrobienia, a momenty przestoju są bardzo krótkie. Jeśli szukasz informacji w Internecie polecamy Ci wpisać w wyszukiwarkę Pielęgnacja ogrodów+miasto, na przykład: pielęgnacja ogrodów gdynia, pielęgnacja ogrodów gdańsk. Jeśli będziesz akurat poszukiwać lokalnych środków czy firm, taki research będzie nieodzowny.

Odpowiednie narzędzia

Aby skutecznie pielęgnować ogród należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Nie warto oczywiście na początku kupować wszystkiego i tego, co najdroższe, żeby mieć pewność, że będzie skuteczne. Dajmy sobie czas na to, by zapoznać się z przestrzenią i zobaczyć kto za co będzie odpowiedzialny i czego dokładnie potrzebujemy, żeby dbać o przestrzeń; a przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie jak chcemy o nią dbać. Do podstawowych narzędzi niezbędnych w każdym ogrodzie zaliczymy: szpadel, łopatę, grabie, sekator czy chociażby nożyce. Przy doborze narzędzi pamiętajmy, by dobrać je odpowiednio do swojej dłoni. W końcu muszą wygodnie się trzymać. 

Nawadnianie

Podlewanie to kluczowy zabieg. Woda decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin, a jej brak powoduje osłabienie i podatność na choroby oraz szkodniki. Podlewanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w początkowym okresie po posadzeniu czy też wykiełkowaniu nasion. Należy pamiętać, że w przypadku suchych okresów rośliny należy podlewać rzadziej, ale bardziej obficie. Woda sięga głębiej, a więc korzenie także rozwijają się w głębszych warstwach dzięki czemu są mniej narażone na suszę. Fakt podlewania warto mieć również w głowie w momencie w którym podejmujemy decyzję o tym jakie rośliny pojawią się w naszym ogrodzie i jak bardzo wymagające pod względem nawadniania są. 

Nawożenie

To kolejny niezwykle istotny zabieg pielęgnacyjny o którym nie należy zapominać. Pamiętajmy, że podłoża mogą być bardzo różne, jeżeli chodzi o zasobność w składniki odżywcze. Przed zastosowaniem nawozu należy zbadać o podłoże. Piaszczyste podłoże warto wzbogacić w próchnicę, w wyniku czego stanie się bardziej chłonna i przyjazna roślinom. 

Walka z chwastami

Zwana również pieleniem. Chwasty szybko się rozprzestrzeniają i konkurują z roślinami ozdobnymi o pokarm i wodę. Poza tym niektóre z nich są nosicielami wirusów. Należy się nimi zająć już na początku wiosny nie dając im możliwości rozprzestrzenienia się. Chwasty bardziej ekspansywne warto zwyczajnie wykopać. Ograniczyć rozwój chwastów możemy również poprzez ściółkowanie. Dzięki niemu nie będzie potrzeby ciągłego pielenia.

Jeśli zastanawiasz się co jeszcze jest warte uwagi warto poszukać wskazówek na sprawdzonych stronach i forach internetowych, na przykład wpisując: pielęgnacja ogrodów gdynia czy pielęgnacja ogrodów gdańsk.