Kiedy i w jaki sposób zamówić projekt ogrodu?

Rozpoczynając budowę domu warto też zadbać o to, jak będzie wyglądał w przyszłości przydomowy ogród. Efekt jego zaprojektowania z pewnością stanie się wizytówką całej działki, posiadłości. Nawet najpiękniejsza fasada domu może pozostać w cieniu, gdy przed nim znajdzie się odstraszająca gości roślinność. Zazwyczaj zupełnie się na tym nie znamy, dlatego warto skonsultować się z projektantem ogrodów.

Kiedy zamówić projekt ogrodu?

Nie ma co zwlekać z podejmowaniem tej decyzji i projektowanie ogrodów rozpocząć już w momencie powstawania domu lub rozpoczęcia budowy na naszej działce. Niestety, większość Polaków postanawia rozpocząć prace związane z ogrodem w najgorszym finansowym momencie, więc wtedy gdy budynek został częściowo wykończony i istnieje możliwość wprowadzenia się do niego. Całkowite ukończenie prac budowlanych pochłonie jeszcze spore nakłady finansowe, więc wygląd ogrodu schodzi na dalszy plan. Chęć zaoszczędzenia sprawia, że decydujemy się często na nietrafne i tymczasowe rozwiązania. Działka bez projektu po latach może wymagać kompletnej modernizacji.

Rośliny potrzebują czasu

Projektowanie ogrodów często uzależnione jest od cennego czasu, który potrzebują rośliny na wzrost. Szczególnie wolno rosnące drzewa posadzone w przypadkowym miejscu mogą w przyszłości utrudniać zagospodarowanie lub zmodernizowanie ogrodu. Wówczas czasami niemożliwe okaże się zbudowanie oczka wodnego lub miejsca do grillowania. Trafione decyzje przy udziale projektanta są w szczególności istotne na małych powierzchniowo działkach. Pieniądze, które wydamy na projekt w początkowej fazie budowy szybko mogą się nam zwrócić. Wówczas ominie nas wiele dodatkowych czynności, które dotyczyłyby poprawek. Projektowanie ogrodów na samym wstępie pozwala na określenie zapotrzebowania, zarówno pod względem finansów, jak i np. ilości ziemi, którą będziemy zmuszeni wykorzystać.

We właściwym miejscu, o właściwym czasie

Rośliny w żaden sposób nie kolidują z budową domu. Krzewy, drzewa mogą rosnąć wolno w odosobnieniu od podjętych działań budowlanych. Za to później mogą odwdzięczyć się możliwością wypoczynku w cieniu. Każde nieatrakcyjne otoczenie, którym jest z całą pewnością niedokończona budowa ukoi wszelki stres i uprzyjemni oczekiwanie na zakończenie wszelkich prac pozwalających na zamieszkanie w danym miejscu. Projektowanie ogrodów zapewnia, że nie będziemy musieli przesadzać roślinności, a także na etapie budowy będziemy wiedzieć, jaki w niedalekiej przyszłości spotka nas widok za oknem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *