Najstarsze drzewa świata 2017

Nie zdajemy sobie często sprawy, jak stare są drzewa rosnące wokół nas. Istnieją bowiem takie, które mają kilkaset, kilkadziesiąt tysięcy, a nawet milion lat! Naukowcy nie próżnują i bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższych latach znajdą jeszcze starsze drzewa. Gdzie możemy znaleźć odkryte do tej pory najstarsze drzewa świata?

Utah, Stany Zjednoczone

W parku narodowym Fishlake znajduje się najstarszy gaj świata Pando liczący od 80 000 do 1 000 000 lat! Udowodniono, że rosnące tam topole osikowe występują w postaci klonalnej i wyróżniają się identycznym markerem genetycznym, dlatego uznawane są za jedną roślinę. W związku z tym drzewo waży 6 milionów kilogramów i jest uznawana za najcięższy żyjący organizm na świecie.

Kalifornia, Stany Zjednoczone

W kalifornijskich górach Jarupa znaleziono dąb mający 13 000 lat! Drzewo zostało nazwane Jarupa Oak. Naukowcy twierdzą, że drzewo przetrwało tak wiele lat, klonując się samoistnie.

Szwecja

W regionie Dalarna w Szwecji znajduje się wysoki świerk, który wcale nie wygląda na stary, mimo że liczy sobie aż 9550 lat! Początkowo nikt nie zakładał nawet, że drzewo może być tak stare, jednak naukowcy z Uniwersytetu Umeå zbadali materiał genetyczny z drzewa i szczątków znajdujących się przy jego pniu, wykazując, że materiały pochodzą z tych samych czasów. W tamtych okolicach znaleziono ponad 20 świerków żyjących dłużej niż 8 tysięcy lat!

Stany Zjednoczone

Na terenie stanów Nevada, Kalifornia i Utah rosną sosny długowieczne, których wiek oblicza się na ok. 4000-5000 lat. Najpopularniejszą amerykańską sosną jest sosna Methuselah licząca 4850 lat. Najstarsza sosna długowieczna ma 5067 lat i nazwano ją Old Hara. Zanim odkryto szwedzki świerk liczący 9550 lat, amerykańskie sosny były uznawane za najstarsze drzewa świata.

Chile

Kolejne najstarsze drzewo świata to ficroja cyprysowata mająca 3622 lata. Drzewo odkryto w 1993 roku i nadano mu nazwę Gran Abuelo, czyli pradziadek. Ficroja cyprysowata należy do gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. (to drzewo widać na zdjęciu głównym)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *