Recykling jest ważny

Opakowania tekturowe mają zwykle krótkie życie, ale dzięki recyklingowi mogą mieć ich kilka. Dlatego segregowanie śmieci jest tak bardzo ważne, bo dzięki temu odzyskujemy zużyty papier, czyli makulaturę, z której na nowo tworzy się tekturę.

Tektura górą

Na rynku ciągle jednak tektura konkuruje z plastikiem, z którego wciąż produkuje się opakowania. Choć ma on wiele zalet praktycznych, to nie ma wątpliwości, że nie jest materiałem ekologicznym i na tym polu zdecydowanie przegrywa z tekturą. Inaczej przebiega też produkcja opakowań tekturowych niż w przypadku tych wykonanych z plastiku. Coraz więcej firm specjalizujących się w produkcji opakowań stawia na ekologię i odchodzi od plastiku na rzecz papieru i tektury. Prawdopodobnie nie jest to chwilowa moda, bo ekologiczny styl życia staje się powoli koniecznością, a nie jednym z trendów. Plastik też może zostać poddany recyklingowi, ale nie każdy jego rodzaj, a warto wiedzieć, że plastikowe śmieci mogą się rozkładać nawet tysiąc lat, przez cały ten czas zaśmiecając naszą planetę. Dla porównania – opakowanie tekturowe rozkładają się nie dłużej niż pięć miesięcy.

Zrezygnuj z plastiku

Recykling plastiku to bardzo skomplikowany proces i nie zawsze opłacalny. Bywa też bardzo energochłonny i jest tak niekorzystny dla środowiska, że można się zastanawiać, czy nie lepiej z niego zrezygnować. Opakowania plastikowe mają też niezaprzeczalne zalety – są wytrzymałe, wielokrotnego użytku, a także łatwe w obróbce. Jednak opakowania tekturowe również stają się coraz bardziej funkcjonalne i konkurencyjne dla plastiku. Dzieje się tak dlatego, że do ich produkcji wykorzystywane są nowoczesne technologie i nawet kartony o niewielkiej grubości charakteryzują się dużą wytrzymałością i wysoką jakością. Zwłaszcza tektura falista ma wiele zalet, które sprawiają, że przedsiębiorcy decydują się na stosowanie opakowań z niej wykonanych – jest tania i lekka, a jednocześnie wytrzymała i łatwa w utylizacji. Istnieje więc wiele niepodważalnych powodów, by zrezygnować z plastiku na rzecz tektury.