Rosnąca popularność książek o naturze

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że napisanie książki o drzewach czy zwierzętach może zrobić taką furorę wśród czytelników, którzy na co dzień wybierają lektury z najróżniejszych kategorii. Wydane w ubiegłym roku w Polsce Sekretne życie drzew Petera Wohllebena okazało się ogromnym sukcesem wydawniczym dla wydawnictwa Otwarte. Książka zdobyła wiele nominacji, wyróżnień i nagród, w tym I miejsce w Plebiscycie na Książkę Roku portalu Lubimyczytac.pl w kategorii „literatura faktu, publicystyka” oraz nominację do Bestsellerów Empiku w tej samej kategorii. Na fali popularności pierwszego tomu do księgarń wchodzi właśnie Duchowe życie zwierząt tego samego autora, które już cieszy się dużą popularnością.

Sekretne życie drzew

Czy nie czuliście się nigdy obserwowani przez drzewa? A może odczuwacie głęboki spokój, będąc w lesie? Peter Wohlleben – leśnik, który przez ponad 20 lat pracował w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech – zapewnia, że drzewa czują i komunikują się ze sobą. Drzewa mają także pamięć i potrafią troszczyć się o siebie nawzajem. Wohlleben nie snuje bajek, lecz opowiada o swoich prywatnych doświadczeniach w pracy leśnika i przytacza wyniki najnowszych badań. Ta niesamowita książka o drzewach otwiera przed nami świat, który mamy na wyciągnięcie ręki. Po lekturze Sekretnego życia drzew już nigdy nie będziecie patrzeć na drzewa tak jak wcześniej.

Duchowe życie zwierząt

W kwietniu 2017 roku doczekaliśmy się wreszcie kolejnego tomu niesamowitych opowieści niemieckiego leśnika. Tym razem wkraczamy w życie zwierząt, o których większość z nas nie dowiedziała się niczego nowego od czasów programów przyrodniczych czytanych przez niezwykłą Krystynę Czubównę. Peter Wohlleben ukazuje nam zwierzęta, które mają uczucia i pozostają w głębokich relacjach z członkami swoich rodzin i stad. Udowadnia, że zwierzęta również odczuwają tęsknotę, współczucie i żałobę. Obie książki możemy kupić również w pięknie wydanych edycjach ilustrowanych, które przypominają albumy przyrodnicze i występują w trochę większym formacie.