Czy zarządzanie hodowlą świń poprzez specjalistyczne oprogramowanie jest opłacalne?

W dzisiejszych czasach, inteligentne technologie przestały uchodzić wyłącznie za wymysł autorów historii z gatunku Science Fiction. Współczesne firmy coraz chętniej sięgają bowiem po systemy, monitorujące pracę maszyn produkcyjnych oraz umożliwiających zdalne zarządzanie serwerowniami. Także i nasze domy stają się coraz bardziej „Smart”. Instalujemy zautomatyzowane termostaty, ściemniacze czy też inteligentne systemy antywłamaniowe, aby uczynić nasze cztery kąty bezpieczniejszymi oraz przytulniejszymi. Nie inaczej jest w przypadku właścicieli chlewni, stawiających na innowacyjne rozwiązania w hodowli trzody. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy korzystanie z tego typu programów faktycznie przynosi większe korzyści.

Stado pod kontrolą

Chyba każdy właściciel chlewni doskonale wie, jak problematyczne potrafi być nierzadko zapewnienie zwierzętom prawidłowego rozwoju. Dotyczy to w szczególności bardzo dużych hodowli, wymagających od nas dokładniejszego kontrolowania ilości podawanej paszy, nie wspominając o konieczności szczepień oraz ogrzewania lub schładzania pomieszczeń. Inteligentna hodowla świń, oparta na nowoczesnym oprogramowaniu zarządzającym, pozwala nam na ograniczenie aktywnego udziału czynnika ludzkiego, skupiając się na pełnej automatyzacji. Wykorzystując tego typu aplikacje, hodowca jest w stanie monitorować stan zwierząt oraz urządzeń w trybie zdalnym, nawet z poziomu smartfona. Wykorzystując zarejestrowane dane, pobrane w trakcie ważenia zwierząt, program samodzielnie dobiera odpowiednie dawki paszy. Inteligentne systemy to także zdalne sterowanie ogrzewaniem oraz klimatyzacją. Dzięki temu, zaoszczędzamy cenny czas, a jednocześnie uzyskujemy stuprocentową pewność, że hodowana trzoda będzie rozwijać się w sposób prawidłowy.

Prosta obsługa

Chociaż wydawać by się mogło, że inteligentne oprogramowanie do zarządzania fermą cechuje się bardzo skomplikowaną obsługą, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Pomimo swojego zaawansowania, systemy tego typu opierają się na prostych, czytelnych interfejsach, pozwalających użytkownikom na bezproblemowy wgląd we wszystkie istotne dane. Same informacje również są gromadzone w sposób przystępny – najistotniejsze statystyki rejestrują się tu automatycznie. W efekcie, nie musimy sporządzać własnej dokumentacji.

Innowacyjne rozwiązania w hodowli świń, jak chociażby program Fetura Cloud, pozwalają także na bezproblemowy wgląd w wirtualną mapę fermy. Podział na sektory, silosy oraz komory ułatwia przy tym szybsze skontrolowanie konkretnych miejsc. W momencie, gdy zostanie wykryty jakikolwiek błąd, lub gdy przyjdzie pora szczepień świń, program wyśle nam alert w trybie natychmiastowym. Zalety te sprawiają, że z technologii tego typu korzystać mogą zarówno małe, jak i duże fermy, chcące zwiększyć nie tylko swoją konkurencyjność, ale też wydajność.