Systemy nawadniania kropelkowego — jak wybrać wąż do nawadniania kropelkowego?

Wąż ogrodowy to podstawowy asortyment w każdym większym lub mniejszym ogrodzie, działce, a także systemie nawadniającym. W zależności od przyjętego rozwiązania zamontowane będą różne rodzaje szlaucha. Jaki użyć wąż do nawadniania kropelkowego?

Czym charakteryzują się systemy nawadniania kropelkowego?

Systemy nawadniania kropelkowego zwane też mikronawadnianiem oparte są na specjalnych liniach kroplujących, które precyzyjnie wpuszczają wodę wprost do korzeni w ilości odpowiedniej do danego rodzaju roślinności oraz struktury gleby. Głównymi częściami wspomnianego układu są reduktor ciśnienia, wyłącznik nawadniania  oraz części doprowadzanych bezpośrednio pod drzewa, krzewy i roślinność ozdobną. Wąż do nawadniania kropelkowego bywa oparty o specjalne taśmy bądź rurki nawadniające, które doprowadzają wodę od miejsca przyłącza do docelowego obszaru w ogrodzie. Dzięki temu, że płyn rozprowadzany tuż przy powierzchni ziemi, cała strefa korzeniowa jest zaopatrywana w wodę, bez ryzyka przelania, czy też przesuszenia roślinności.

Jakie są rodzaje węży stosowanych przy nawadnianiu kropelkowym?

W przypadku systemów nawadniania kropelkowego stosowane są poza taśmami, linie i węże kroplujące w tym również węże pocące. Różnią się one między sobą stopniem elastyczności, grubości ścianek, a także miejscem umiejscowienia kroplowników. Linie kroplujące stosowane są zarówno na trawnikach, jak i uprawach sadowniczych, kwiatowo-warzywnych, ale też balkonach i tarasach. W przypadku większych skupisk roślinnych jak żywopłoty, rabaty kwiatowe warto zdecydować się na wąż pocący, który przepuszcza wodę na całej swej długości, nie punktowo. W ten sposób zapewnia minimalne zużycie wody, ale także chroni rośliny przed przelaniem systemu korzeniowego. Gdy szukamy węża do nawadniania nowoczesnych upraw bez gleby na różnego rodzaju matach i podłożach dobrą decyzją będą taśmy kroplujące.