Gdzie stosować wapno węglanowe?

Większość gleb w Polsce ma kwaśny odczyn, dlatego zaleca się regularne wapnowanie, które można wykonać nawozem węglanowym. Który rodzaj należy zastosować do jakiej gleby?

Jakie wapno można zastosować w rolnictwie?

Wapnowanie jest zabiegiem najczęściej wykonywanym od razu po zbiorach. Jest to bardzo ważne, ponieważ wapń pomaga w utrzymaniu właściwego pH gleby, a tym samym jest niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu plonów. Jak powstaje kwaśny odczyn gleby? Są dwa czynniki powodujące ten stan: stosowanie nawozów mineralnych oraz naturalne reakcje chemiczne zachodzące w glebie.

Czym się kierować podczas zakupu nawozów węglanowych?

Czynnikiem decydującym nie powinna być cena. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami o produktach, a następnie kupić tylko preparaty renomowanych producentów. Ważny jest także stopień rozdrobnienia produktu – im jest bardziej miałki, tym wapno jest efektywniejsze. Nawozy węglanowe należy zamawiać wczesną wiosną – wtedy jest niższa cena. W rolnictwie stosuje się kilka rodzajów wapna:

  • tlenkowe,
  • dolomitowe,
  • węglanowe.

Jakie nawozy węglanowe warto stosować?

Stosowane w rolnictwie wapno węglanowe jest naturalnym produktem pozyskiwanym poprzez przemielenie skały wapiennej pochodzenia jurajskiego. Dostępne są dwa rodzaje takich nawozów: w formie pyłu, jak i granulatu. Mniej pylą przy aplikacji i są bardziej wydajne. Na nawóz najlepsze jest wapno węglanowe, które jest drobne zmielone i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, np. gliny czy wody. Stosowane jest do różnego rodzaju gleb i uprawy różnych roślin. Najlepiej sprawdza się na glebach lekkich i ubogich w wapń. Należy je stosować od razu po przeoraniu, wtedy nawóz od razu zmiesza się z glebą, a tym samym szybciej działa.