Kiedy używać wapna magnezowego?

Kiedy używać wapna magnezowego?

Wapno magnezowe należy do nawozów o właściwościach odkwaszających glebę, dzięki mieszance magnezu i wodorowęglanu wapnia, które uzupełnia magnez w strukturze gleby. To powoduje, że gleba lepiej przyswaja mikroelementy, które sa niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin.

Wapno magnezowe ma następujące właściwości:

  • działa szybko, dając widoczne efekty,
  • poprawia gruzełkowatość gleby,
  • przyspiesza początek wegetacji roślin,
  • wspiera uwalnianie składników mineralnych w glebie,
  • ułatwia transport minerałów we wnętrzu rośliny,
  • stymuluje rozwój systemu korzeniowego,
  • zatrzymuje w glebie wodę i powietrze,
  • przeciwdziała chorobom roślin, których przyczyną jest niedobór magnezu.

Kiedy wapno magnezowe jest najlepsze?

Wapno magnezowe najlepiej wybierać, gdy gleba jest uboższa w magnez. Warto pamiętać, że wapno magnezowe może nie działać odpowiednio, jeśli jest połączone z innymi nawozami o konkretnym działaniu.

Dodatkowo wapno magnezowe ma pozytywny wpływ na żyzność gleby, która przyczynia się do wzrostu ilości i jakości plonów. Dzięki tego typu nawozom można zapewnić roślinom dostarczenie odpowiedniej ilości niezbędnych mikroelementów. Poza tym wapno magnezowe (nawozowe) ma odpowiednie certyfikaty i pozytywną opinię Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław. Dzięki niemu można go używać także do upraw ekologicznych.

Warto też pamiętać, że nawozy wapnowe dobrze wysypywać we wrześniu i październiku. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, że wapno musi mieć umiarkowaną temperaturę i dużą wilgotność powietrza. Wapnując ziemię trzeba też uważnie dobrać rośliny, które nawozimy, ponieważ maliny czy agrest i borówki wolą kwaśną ziemię.

Wapno nawozowe Dewonit

Wapno nawozowe Dewonit to wysokiej jakości nawóz z właściwościami odkwaszającymi glebę. Dzięki niemu zapewnisz swoim uprawom składniki mineralne, które pomogą im w rozwoju, sprawiając że ilość i jakość plonów będą wyższe. Nie czekaj i już dzisiaj zamów swoje nawozy wapnowe z Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych!