Zbiorniki na deszczówkę dofinansowanie 2022

Prowadząc domowy budżet bardzo, często szukamy rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić pieniądze. Jednym z łatwiejszych sposobów na zaoszczędzenie wydatków w domowym budżecie jest korzystanie z ekologicznych rozwiązań, które dają możliwość ponownego skorzystania z naturalnych surowców. Przykładem takiego ekologicznego rozwiązania jest ponowne wykorzystywanie deszczówki. Gospodarstwo domowe zużywa bardzo dużo wody, za którą trzeba zapłacić lub można wykorzystać taką, która dosłownie spada za darmo z nieba. Obecnie tym bardziej warto zastanowić się nad zakupem zbiornika na deszczówkę, ponieważ istnieje dofinansowanie do zbiornika na deszczówkę, które podwójnie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy – przy zakupie zbiornika i przy ograniczeniu zużycia wody z kranu. Deszczówka może być wykorzystana do podlewania ogrodu, a także do innych przydomowych porządków, dzięki czemu rachunki za wodę w okresie wiosenno-letnim mogą być dużo niższe.

Deszczówka – czym jest i jak ją wykorzystać?

Nazwa „deszczówka” sugeruje, że jest to woda pozyskiwana z deszczu, ale należy pamiętać o tym, że deszczówkę można również pobierać z gradu czy śniegu. Skład wody opadowej związany jest ze składem i czystością powietrza, które panuje podczas opadów. Deszczówka nie nadaję się do spożycia, może być jednak wykorzystywana na bardzo wiele sposobów w gospodarstwie domowym. Woda opadowa świetnie nadaje się do podlewania roślin i upraw. Deszczówka, z uwagi na swój skład, bardzo pozytywnie wpływa na uprawę roślin. Deszczówkę można także wykorzystać do umycia auta czy innych przydomowych porządków. Woda opadowa jest miękka, dzięki czemu sprawdzi się również do prania, ponieważ nie uszkodzi elementów pralki, a także nie pozostawi po sobie kamienia. Zbiornik na deszczówkę to ekologiczne rozwiązanie na ponowne wykorzystanie wody opadowej, która nie będzie spływać do studzienek, a zostanie ponownie wykorzystana zamiast wody z kranu.

Jak zbierać deszczówkę?

W zależności od preferencji i potrzeb, na rynku dostępne są duże podziemne zbiorniki na wodę, naziemne zbiorniki lub dekoracyjne, którą będą pełnić również funkcję elementu wystroju naszego ogrodu. Zbiorniki podziemne warto zainstalować w celu gromadzenia bardzo dużej ilości wody. Dzięki umieszczeniu zbiornika pod ziemią jest on mniej narażony na uszkodzenia. Z kolei naziemne zbiorniki na wodę są bardzo łatwe w montażu i dają możliwość nieinwazyjnej instalacji. Ich zamontowanie nie uszkadza trawnika w ogrodzie, ponieważ nie wymaga kopania głębokich dziur. Dekoracyjne zbiorniki mogą przybrać różne kształty – od tradycyjnej szczelnej beczki, przez naturalnie wyglądający drewniany pień, a nawet ogromne antyczne wazy. Wybór dekoracyjnych modeli jest bardzo szeroki i na pewno z łatwością każdy znajdzie coś pasującego do swojego ogrodu. Poza wolnostojącymi zbiornikami dostępne są również zbiorniki przyścienne, które mogą być również podstawą pod kwietnik czy doniczki. Zbiorniki dostępne są w różnej kolorystyce, dlatego nie tylko ich styl, ale także i kolor może być dopasowany do naszego domu i ogrodu.

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

W zależności od pojemności, wyglądu oraz rodzaju instalacji, ceny zbiorników są bardzo różne. Nie należy jednak przejmować się ceną zbiorników, ponieważ przy jego zakupie można dopytać o dofinansowanie do deszczówki, które znacznie obniży wydany przez nas jednorazowy koszt zakupu zbiornika. Takie wsparcie finansowe jest szczególnie znaczące dla przedsiębiorstw planujących zakup wielu zbiorników o dużej pojemności. Ma to również znaczenie dla gospodarstw domowych, które nie mogą pozwolić sobie na duży jednorazowy wydatek. Ekologia staje się coraz ważniejsza w codziennym życiu, dlatego warto czym prędzej pomyśleć o rozwiązaniu przyjaznym dla środowiska. Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę ma zachęcić jak najwięcej osób do skorzystania z tego rozwiązania, dlatego warto rozważyć zakup zbiornika na deszczówkę właśnie teraz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zbiornika?

Wybierając zbiornik na deszczówkę, należy przede wszystkim pomyśleć o zapotrzebowaniu na wodę. Dla miłośników ogrodów, a w tym kwiatów i własnych upraw, zapotrzebowanie na wodę w okresie wiosenno-letnim jest bardzo duże, ale równie duże są też opady. Odpowiednio duży zbiornik pozwoli na przechowanie wystarczającej ilości wody, która będzie zapasem wody również na długie, upalne dni. Dla posiadaczy zagospodarowanych ogrodów i działek, na pewno mniej inwazyjnym wyborem będą zbiorniki naziemne, które nie wymagają wykopów i bardziej skomplikowanej instalacji. Nie należy przejmować się wyglądem zbiornika, ponieważ szeroki wybór dekoracyjnych naziemnych zbiorników sprawia, że każdy znajdzie zbiornik w stylu swojego ogrodu. Wybierając zbiornik poza aspektem wizualnym, należy także sprawdzić jego wykonanie. Zbiorniki powinny być wykonane z jak najlepszej jakości materiałów, tak by były szczelne i służyły przez wiele lat. Warto również sprawdzić, czy producent gwarantuje gwarancję, która będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek usterek.