Dlaczego Norwegowie nienawidzą wilków?

Jedne z najpiękniejszych zwierząt na świecie są nieustannie piętnowane i zabijane. Nienawiść do wilków ma swój początek w baśniach, legendach, mitach i podaniach, które nie zawsze są zgodne z prawdą. W rzeczywistości to nasze domowe psy mają na koncie więcej ofiar niż wilki, które zostały genetycznie zaprogramowane tak, by unikać człowieka, który prześladuje je od wieków. Wilk boi się człowieka i atakuje tylko wtedy, kiedy sam jest zaatakowany. Wilki to zwierzęta dzikie, lecz w publikacji Wilk zwany Romeo możemy przeczytać o niezwykłej historii, jaka wydarzyła się na Alasce. Nick Jans opisuje wilka, który nie bał się ludzi i bawił z psami, żyjąc w otoczeniu domu autora. Książka opisuje również bezpodstawną nienawiść ludzi do wilka i uważne oczekiwanie na jego błąd.

Sytuacja wilka w Norwegii

W ubiegłym roku głośno było o wilkach w Norwegii, którym groziło wymarcie. Norwegowie chcieli pozbyć się 70% wilków. Oznaczałoby to, że na terenach Norwegii zostałoby tylko 21 przedstawicieli tego gatunku. Organizacja WWF zainteresowała się problemem i wystosowała apel do władz norweskich w celu udaremnienia odstrzału wilków. Pod naporem aktywistów Norwegia zmniejszyła liczbę wilków do odstrzału z 47 do 15, lecz w marcu 2017 ogłosiła, że zamierza zezwolić na „rekreacyjne i uzasadnione kulturowo” polowania na ten krytycznie zagrożony w Norwegii gatunek. Norwegowie obwiniają wilki za zmniejszenie populacji owiec, a nienawiść do tych drapieżników w Norwegii ma swój początek w mitologii nordyckiej.

Wilk w mitologii nordyckiej

Mitologia nordycka utożsamia wilka z szatanem, złem i chaosem. W tamtejszej mitologii pod postacią wilka występuje Fernir, syn Lokiego, który charakteryzował się ogromną siłą i przebiegłością i był jednym z największych zagrożeń. To właśnie on pożarł Odyna, najwyższego z nordyckich bogów, a podczas zmierzchu bogów (Ragnarök) wprowadził chaos, usiłując obalić kosmiczny ład. Skandynawie są bardzo związani ze swoją mitologią i nienawiść do wilków może być głęboko w nich zakorzeniona.

Wilki na wolności
Na zdjęciu głównym ilustracja przedstawiająca krwiożerczego Fernira